Radio Pryzmat

OFMAT 2019

A-
A+

OFMAT 2019

Podsumowanie 6. edycji Festiwalu

W niedzielę 20 października zakończyła się szósta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Alchemia Teatru

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu za obecność i współtworzenie wraz z nami tego wspaniałego wydarzenia!

Jednak OFMAT to nie tylko spektakle, spotkania, rozmowy i omówienia. Jurorzy bacznym okiem przyglądali się prezentowanym przedstawieniom. W efekcie przyznali aż cztery(!) nagrody. Listę wyróżnionych prezentujemy poniżej:

Program i opisy spektakli

18 października - dzień pierwszy Festiwalu

19 października - dzień drugi Festiwalu

20 października - dzień trzeci Festiwalu.

Werdykt

Jury VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Alchemia Teatru w składzie: Ewa Różańska, Dariusz Gorczyca, Mariusz Grzegorzek i Bogdan Renczyński postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • I ex aequo - Teatr Imponderabilia za spektakl „Instrukcja Montowania Dzieci” i Teatr Tetraedr za spektakl „Pływak"
  • II nagroda - Grupa Teatralna Forma za spektakl „Odwrócenie”
  • III nagroda - Teatr Spotkań Wielu za spektakl „Od obozu do wywozu"

Uzasadnienie:

  • Teatr Imponderabilia za poruszającą i autentyczną diagnozę społeczną ujętą w sugestywną formę teatralną.
  • Teatr Tetraedr za ascetyczne subtelne przedstawienie, które zaskakuje dojrzałością, poetycką wyobraźnią i siłą aktorskiego wyrazu.
  • Grupa Teatralna Forma za najbardziej całościową i scenicznie spójną formę w której tekst, akcja i przedmiot znajdują proporcje.
  • Teatr Spotkań Wielu za świeży bezkompromisowy i przejmujący obraz zagubienia w rzeczywistości oraz próbę odnalezienia nadziei.

Ponadto Jury Młodych przyznało nagrodę dla Teatru Spotkań Wielu za spektakl „Od obozu do wywozu".

Zwycięzcom gratulujemy i serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę!
 

Festiwalowe Recencje:

Rajstopy „Jest Wojna!”

 

JURY

Dariusz Gorczyca - Artysta plastyk. W roku 1991 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie specjalnym dyplomem interdyscyplinarnym. Twórca „Teatru Sytuacji” z którym w latach 1987-2005 realizuje spektakle autorskie i performance zarówno w kraju jak i zagranicą. Ma na swoim koncie ponad 30 wystaw indywidualnych obejmujących instalacje, obiekty, fotografie, rysunek. Autor tekstów teoretycznych o sztuce i teatrze. Od wielu lat to także kolekcjoner, meloman i koneser sztuki.

Mariusz Grzegorzek - Reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenograf, scenarzysta, grafik, producent. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a od 1989 jej wykładowca oraz opiekun artystyczny wielu etiud studenckich. Od 2012 roku Rektor uczelni. Jest autorem filmów muzycznych i dokumentalnych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański oraz inspirowanych muzyką średniowieczną i polską muzyką ludową. Jako reżyser teatralny związany głównie z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym stworzył kilkanaście spektakli , wielokrotnie nagradzanych Złotymi Maskami dla najlepszych inscenizacji sezonu teatralnego..Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Wieloletni ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dyrektor artystyczny działającego przy szkole Studia Filmowego „Indeks”.

Bogdan Renczyński - Aktor Teatru Cricot 2 w latach 1982-1992, później Teatru Compagnie du Singulier w latach 1994-1996 oraz Teatru MIST w latach 1996-1997. Występował w spektaklach T. Kantora „Umarła Klasa”, „Niech sczezną Artyści”, „Wielopole Wielopole”, „Nigdy tu już nie powrócę” i „Dziś są moje urodziny”. Od 1980 pracownik Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Kurator licznych wystaw Kantora w Polsce i za granicą. Twórca i współzałożyciel paryskiego stowarzyszenia Le Retour d'Ulysse. Reżyserował „Co zrobimy z wiolonczelą” z Théâtrè des Collines w Etoile (Francja, 2007), oraz „Rebeko, matko moja” w Théâtre du Radeau w Le Mans (Francja, 2010). Prowadził warsztaty teatralne w Cartoucherie, Auvergne, Gent i Lyonie.

Ewa Różańska – specjalista ds. teatru, reżyser . Pracowała z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami teatralnymi oraz aktorami zawodowymi. Na swoim koncie ma blisko 50 różnych projektów i spektakli teatralnych. Wiele z nich nagradzane było na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. W latach 1998-2001 kierownik literacki, reżyser Teatru Edukacji
we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Instruktora Roku. Ma także na swoim koncie międzynarodowe projekty teatralne z udziałem grup polsko-niemieckich i francuskich realizowane w Polsce oraz we Francji i Niemczech. Jest pomysłodawcą Teatralnej Sceny Młodych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, gdzie od 18 lat pełni funkcję dyrektora. Nadal „blisko teatru” i twórczych poszukiwań . Zrealizowane w tym czasie większe projekty teatralne to Wyspiański Projekt, Przestrzenie Schulza, Omnipotentna Pospolita. Z jej inicjatywy od sześciu lat jest organizowany Ogólnopolski Festiwalu Młodych – Alchemia Teatru OFMAT, przedsięwzięcie, w ramach którego poza prezentacjami młodych teatrów istotą jest spotkanie i rozmowa na temat kondycji teatru młodych.

Do zobaczenia za rok!

  Kontakt
Dominik Setlak
  Scena SCKM
ul. Wietora 15, Kraków
 

Szczegóły
tel.: +48 12 430 50 90
biuro@sckm.krakow.pl
setlak.sckm@gmail.com

OFMAT 2019

OFMAT 2019